Home / اخبار مجله / بررسی اپلیکیشن اندرویدی مفاتیح نفیس

بررسی اپلیکیشن اندرویدی مفاتیح نفیس

مفاتیح نفیس

در شماره اسفند ۹۵ (۱۸۶) در ادامه‌ی سلسله مقالات اپلیکیشن‌هایی با طعم ایرانی، رضا اسکندری، نویسنده این مقالات، به سراغ اپلیکیشن اندرویدی مفاتیح نفیس رفت.

برنامه مفاتیح نفیس با هدف ارائه کتاب مفاتیح‌الجنان به شکل الکترونیکی تولید شده است. این برنامه سعی کرده در کنار ارائه‌ی محتویاتی کامل با حفظ سادگی از وظیفه اصلی خود دور نشود و روی دستگاه‌های ضعیف‌تر نیز به راحتی اجرا شود.

در پایان این مقاله، با آقای عباس حقایقی، توسعه‌دهنده‌ی این اپلیکیشن مصاحبه‌ کردیم و ضمن صحبت در مورد مراحل شکل‌گیری ایده و اجرای مفاتیح نفیس ، در مورد فضای اپلیکیشن فارسی از ایشان پرسیدیم. برای مطالعه بخش دوم مقاله که به مصاحبه با آقای سید عباس حقایقی، توسعه دهنده مفاتیح نفیس اختصاص دارد روی اینجا کلیک کنید. همچنین برای دریافت نسخه کامل این مقاله به صورت PDF روی اینجا کلیک کنید.

اپلیکیشن‌هایی با طعم ایرانی

مفاتیح نفیس

مشخصات اپلیکیشن:

سازنده: سید عباس حقایقی

موضوع: مذهبی

تعداد کاربران: ۵۰۰٫۰۰۰+

دانلود نسخه iOS: ندارد

دانلود نسخه اندروید

با معرفی و پیشرفت گوشی‌های هوشمند روز به روز آمار ساخت و استفاده از برنامه‌های جانبی این گوشی‌ها یا اصطلاحا اپلیکیشن‌ها بالا می‌رود. اما با توجه به دسترسی محدود به فروشگاه‌های خارجی و همچنین فرهنگ خاص ایرانی-اسلامی مردم ما، همیشه دغدغه‌ی استفاده از اپلیکیشن‌های مناسب برای افراد مختلف وجود داشته است. حالا چند سالی می‌شود که تعداد توسعه‌دهندگانی که این دغدغه را دارند و برنامه و بازی‌هایی متناسب با فرهنگمان و به زبان فارسی تولید می‌کنند بیشتر شده است. در سلسله مطالب ‌«اپلیکیشن‌هایی با طعم ایرانی» به سراغ بعضی از توسعه‌دهندگان رفتیم تا در کنار معرفی و نقد برنامه‌هایشان، با آن‌ها در این مورد به گپ و گفتگو بنشینیم.

ارتباط ما با تکنولوژی و فناوری‌های جدید به طور مداوم افزایش پیدا می‌کند و با بیشتر شدن دغدغه‌های روزانه شاید کمتر بتوانیم فرصتی برای خلوت با خود و انجام مناسک مذهبی پیدا کنیم. در این میان لزوم وجود برنامه‌های مذهبی به شکل همراه برای انجام اعمال مذهبی برای بسیاری از کاربران حس می‌شود. به همین دلیل شاید بتوان وجود برنامه‌های مذهبی مانند مفاتیح نفیس را به فال نیک گرفت.

photo_2017-02-06_15-55-10ویژگی‌های برنامه

برنامه مفاتیح نفیس با هدف ارائه کتاب مفاتیح‌الجنان به شکل الکترونیکی تولید شده است. این برنامه سعی کرده در کنار ارائه‌ی محتویاتی کامل با حفظ سادگی از وظیفه اصلی خود دور نشود و روی دستگاه‌های ضعیف‌تر نیز به راحتی اجرا شود. ویژگی‌های کلی این برنامه به این صورت است:

* کلیات مفاتیح‌الجنان: این برنامه کلیات مفاتیح‌الجنان را به شکل کامل در اختیار شما قرار می‌دهد تا به محتویات این کتاب در موضوعات سوره‌هایی از قرآن، ادعیه، اعمال، زیارات، ملحقات و باقیات صالحات دسترسی راحتی داشته باشید.

* منتخب مفاتیح‌الجنان: افرادی که حجم زیاد کلیات مفاتیح‌الجنان آن‌ها را به سختی می‌اندازد معمولا از کتاب‌های کوچک‌تری به نام منتخب مفاتیح استفاده می‌کنند که ادعیه و اعمال پرکاربرد در آن ذکر شده است. در برنامه مفاتیح نفیس نیز می‌توانید در بخشی جداگانه به نام منتخب مفاتیح به این محتویات دسترسی داشته باشید.

فهرست شخصی: در کنار بخش منتخب مفاتیح باز هم ممکن است شما نیاز به فهرستی شخصی برای دسترسی سریع‌تر به مطالب این کتاب داشته باشید. با استفاده از قابلیت نشانه‌گذاری و فهرست شخصی در برنامه مفاتیح نفیس می‌توانید فهرست دلخواهتان را ایجاد نموده و در زمان مناسب از آن استفاده کنید.

* جستجو: با وجود بخش‌های مختلف برای دسترسی به محتوای برنامه، گاهی کاربر نیاز دارد در میان محتوای برنامه جستجو کند تا سریع‌تر به مطلب مورد نیاز خود برسد. بخش جستجو نیز با در نظر گرفتن این نیاز کاربران به خوبی وظیفه خود را انجام می‌دهد تا بتوانید در متن عربی، متن ترجمه یا عناوین و فهرست‌ها جستجو کنید.

تجربه کاربری

در قسمت تجربه‌ی کاربری قصد داریم از نگاه یک کاربر، تجربیاتی که در هنگام اولین برخورد با اپلیکیشن مفاتیح نفیس داشتیم را با شما در میان بگذاریم. این تجربه حاصل نصب برنامه‌ی مفاتیح نفیس روی یک دستگاه LG Nexus 5X و سیستم عامل اندروید ۷.۱ است. ممکن است بعضی از ایرادات و تجربیات روی دیگر دستگاه‌ها متفاوت باشد. دلیل انتخاب این دستگاه به‌روز بودن سیستم عامل، در دسترس بودن و اندروید خام و بدون تغییر آن است.

* ورود اولیه: بعد از اجرای برنامه شما به سرعت و بدون اتلاف وقت مستقیما به صفحه اصلی برنامه هدایت می‌شوید که دارای چهار بخش کلیات مفاتیح، منتخب مفاتیح، فهرست شخصی و جستجو است. با زدن روی هرکدام از آن‌ها می‌توانید به راحتی وارد بخش مربوطه شوید.

* محتویات و کارایی برنامه: از لحاظ دسته‌بندی محتوا و دسترسی به آن‌ها نهایت سادگی در مفاتیح نفیس لحاظ شده است. به راحتی می‌توانید هر بخشی را انتخاب کنید و بدون هیچ دردسر اضافه‌ای شروع به مطالعه و استفاده از آن کنید.

* شخصی‌سازی: در برنامه و هنگام مطالعه، دکمه‌هایی برای شخصی‌سازی ظاهر برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. می‌توانید ترجمه متون را ظاهر یا پنهان کنید، برنامه را به حالت شبانه ببرید تا متون را در نور کم به راحتی بخوانید، اندازه قلم را بسته به نیازتان کوچک یا بزرگ کنید یا آن را به فهرست شخصی خود اضافه کنید. عملکرد این بخش‌ها ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی انجام می‌شود.

* رابط کاربری و ظاهر برنامه: با توجه به اینکه نزدیک ۳ سال از عرضه برنامه مفاتیح نفیس می‌گذرد، اما می‌توان رابط کاربری و ظاهر برنامه را کماکان قابل قبول دانست. استفاده از طرح‌های اسلیمی و ظاهری آشنا با کتاب‌های مذهبی، حس آشنایی را در کاربر ایجاد کرده و باعث می‌شود راحت‌تر با برنامه ارتباط برقرار کند.

photo_2017-02-06_15-55-15پیشنهادات

مسلما هر کسب و کار، نرم‌افزار یا محصولی نیاز دارد بازخورد مخاطبان را دریافت کرده و از پیشنهادات آنها در راستای پیشرفت خود استفاده کند؛ اما با توجه به عدم توسعه‌ی مفاتیح نفیس و صحبت‌هایی که با توسعه‌دهنده آن انجام دادیم، استثنائاً در این شماره این بخش را بدون مطلب می‌گذاریم. توسعه‌دهندگانی که قصد دارند با ایده گرفتن از این برنامه، برای ساخت برنامه‌های مشابه اقدام کنند می‌توانند با اضافه کردن فایل‌های صوتی ادعیه و قرآن، استفاده از طراحی و قلم‌های متفاوت، قابلیت به‌اشتراک‌گذاری مناسب‌تر متون و رابط کاربری مناسب و کاراتر، محصول مناسب‌تری را تولید کنند.

سخن پایانی

مفاتیح نفیس با توجه به شرایط تولید، رابط کاربری، امکانات و کیفیت پیاده‌سازی و همچنین عدم ادامه توسعه از ماهنامه‌ی وب نمره‌ی ۳ از ۵ را می‌گیرد. در صورتی که نیاز دارید کتاب مفاتیح را روی گوشی خود به همراه داشته باشید، مفاتیح نفیس می‌تواند یکی از بهترین پیشنهادات باشد. در پایان برای آقای حقایقی و خانم سعادت‌پناه آرزوی موفقیت و پیشرفت روزافزون داریم.

مطلب پیشنهادی

مجله ۱۹۵ منتشر شد

شماره دی ۹۶ مجله وب در ۶۴ صفحه منتشر شد. در این شماره می‌خوانیم: ماهنامه وبMore Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *