Home / اخبار مجله / ترابردپذیری شماره تلفن های همراه و ویژگی‌ های آن

ترابردپذیری شماره تلفن های همراه و ویژگی‌ های آن

در شماره ۱۷۸ – تیر ماه ۹۵، مقاله ای با عنوان «نگاهی به مفهوم ترابردپذیری و ویژگی‌های آن» به قلم آقای حامد صفا منتشر شد که در آن ویژگی های طرح ملی ترابردپذیری به خوبی تشریح شده است. این مقاله را میتوانید در ادامه مطالعه کنید یا فایل PDF مقاله را از اینجا دانلود کنید.

با حفظ شماره تلفن خود، اپراتور موبایل‌تان را عوض کنید

نگاهی به مفهوم ترابردپذیری و ویژگی‌های آن

معمولا اپراتورهای موبایل در تمام شهرها کیفیت خدمات و آنتن‌دهی یکسانی ندارند. خوب و بد بودن وضعیت آنتن‌دهی حتی در محله‌های مختلف یک شهر نیز با هم متفاوت است؛ مثلا ممکن است در محل کار، گوشی شما آنتن‌دهی خوبی داشته باشد اما در منزل این طور نباشد یا ممکن است در محل سکونت شما اینترنت همراه دارای افت شدید سرعت باشد. به همین دلیل خیلی‌ها مجبورند از دو یا چند خط استفاده کنند یا با خود دو یا چند گوشی همراه حمل کنند. اما برای این مشکل، راه حل دیگری هم وجود دارد.

ترابردپذیری

برای همه ما این اتفاق افتاده است که به دلایل مختلفی از جمله کیفیت یا نبود آنتن‌دهی مناسب، استفاده از خدمات تشویقی مکالمه یا طرح های مناسب اینترنت همراه،  به سمت اپراتور موبایل دیگری برویم اما همیشه یک مانع اساسی برای تغییر اپراتور موبایل وجود  دارد: «شماره تلفن همراه».

تصور کنید سیم‌کارتی از اپراتور همراه اول را روی تلفن همراه خود دارید و بعد از چند سال برای استفاده از خدمات اینترنت ایرانسل مایل به استفاده از خدمات ایرانسل هستید. تنها راهی که پیش روی شماست، مراجعه به یکی از دفاتر خدمات تلفن همراه و خرید یک سیم‌کارت جدید از اپراتور مورد نظر است. بنابراین شما هم سیم‌کارت جدیدی را خریداری می‌کنید و داخل گوشی تلفن همراه خود قرار می‌دهید. اما دوستان و آشنایانی که شماره قبلی شما را داشتند از شماره جدیدتان در اپراتور دوم باخبر نیستند. حالا چه کار می‌کنید؟ به تمامی کسانی که می‌شناسید اطلاع می‌دهید که شماره قبلی شما دیگر در دسترس نیست و از این به بعد با شماره جدیدی که شما برایشان پیامک کرده‌اید تماس بگیرند؟

اما بسیاری از کاربران بخصوص مدیران و مسئولان شرکت‌های خصوصی و دولتی و همچنین صاحبان کسب‌وکار نمی‌توانند به راحتی اپراتورهای خود را تغییر بدهند زیرا شماره‌‌ی آنها در اختیار سازمان‌ها و افراد بسیاری قرار گرفته است. اینجاست که ترابردپذیری گره‌گشا خواهد بود.

منظور از ترابردپذیری چیست؟

ترابردپذیری شماره تلفن همراه (Mobile Number Portability) یا اختصاراً MNP، فرایندی است که مشترک تلفن همراه می‌تواند با حفظ شماره تلفن خود، از یک خدمات‌دهنده تلفن همراه به خدمات‌دهنده دیگر مهاجرت کند. این فناوری قدمتی حدود ۱۷ سال دارد و هم اکنون در بیش از ۷۰ کشور دنیا به بهره‌برداری رسیده است.

چند سالی است که صحبت‌ها درخصوص اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌های همراه در ایران نیز در جریان است؛ اگرچه این طرح برای مشترکان منافع فراوانی دارد ولی اپراتورهای همراه ایرانی مایل به اجرایی شدن آن نبودند تا مشترکان خود را به صورت ثابت نزد خود نگاه دارند؛ اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به ارائه این خدمت کرده و اجرای ترابردپذیری را شرط ارائه پروانه نسل‌های سوم و بالاتر به اپراتورها قرار داده بود. حال که اپراتورهای مختلف خدمات نسل سوم و چهارم خود را راه‌اندازی کرده‌اند نوبت به اجرای طرح ترابردپذیری در ایران رسیده  و در تابستان امسال قابلیت ترابردپذیری در ایران نیز پس از کش و قوس‌های فراوان اجرایی می شود. در حال حاضر نیز ترابردپذیری مراحل پایانی و تست‌های نهایی خود را انجام می‌دهد تا پس از اجرایی شدن آن مشکلی برای مشترکان به وجود نیاید.

پس از اجرایی شدن این طرح دیگر اینگونه نیست که بتوان از روی شماره تلفن فرد، اپراتور او را مشخص کرد. مثلا ممکن است فردی تلفنی با پیش شماره ۰۹۱۲ داشته باشد اما از خدمات ایرانسل یا رایتل استفاده کند و بالعکس. در واقع با اجرای ترابردپذیری تلفن‌های همراه در ایران، مالکیت شماره تلفن همراه هر فرد متعلق به خود اوست و نه اپراتور همراه او؛ چیزی شبیه به جریان پلاک‌های اتومبیل که در سال‌های نه چندان دور بر اساس نوع و مدل ماشین پلاک‌گذاری می‌شد و در واقع از روی شماره پلاک هر ماشین می‌توانستیم سال ساخت و مدل ماشین را به دست آوریم اما با اجرای طرح پلاک ملی برای خودروها، هر شماره پلاک در اختیار یک فرد قرار گرفت. حالا با تغییر اتومبیل باز هم همان شماره پلاک قبلی را در اختیار خواهیم داشت.

با اجرای طرح ترابردپذیری در ایران اگر مشترکی بخواهد اپراتور تلفن همراهش را عوض کند دیگر مجبور نیست شماره‌اش را هم عوض کند یعنی با همان شماره‌ای که در اپراتور فعلی دارد می‌تواند به اپراتور دیگر رفته و از امکانات آن استفاده کند. در حال حاضر در همراه اول، ایرانسل و رایتل پیش‌شماره‌های متفاوتی وجود دارد و اگر کسی که پیش‌شماره همراه اول را دارد بخواهد اپراتورش را تغییر دهد باید پیش‌شماره‌اش را هم عوض کند که با اجرای طرح ترابرد‌پذیری شماره‌های تلفن همراه، مشترک می‌تواند با همان شماره همراه در اپراتور اولیه خود ازخدمات و تعرفه های اپراتور ایرانسل، همراه اول و یا رایتل استفاده کند.

قانون چه می‌گوید؟

در مصوبه‌ای که در اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ توسط کمیسیون تنظیم مقرارت ارتباطات ابلاغ شد می‌خوانیم:

* هر مشترک برای هر شماره می‌تواند حداکثر دو بار در سال تقاضای ترابرد شماره داشته باشد که نخستین تقاضای مشترک برای ترابرد شماره حداقل باید سه ماه بعد از تاریخ فعال‌سازی سیم‌کارت باشد.

* اپراتور پذیرا یعنی اپراتوری که شماره همراه از اپراتور پایه به آن انتقال یافته، بایستی به ازای هر شماره مبلغ ۱۰ هزار تومان به اپراتور پایه پرداخت نماید. ضمن آنکه اپراتور پذیرا می‌تواند حداکثر مبلغ ۵ هزار تومان از این ۱۰ هزار تومان را از مشترک دریافت کند.

* در صورتی که شماره همراه منتقل‌شده از اپراتور پایه به اپراتور پذیرا تا ۶ ماه هیچ تراکنشی نداشته باشد، اپراتور پذیرا می‌تواند شماره را به اپراتور پایه منتقل کند و هیچ حقی در واگذاری شماره یا آزادسازی آن نخواهد داشت.

* اپراتور پذیرا بایستی ظرف مدت ۵ دقیقه شماره منتقل‌شده از اپراتور پایه را فعال کند.

اجرای هر طرحی می‌تواند مزایا و معایب مختلفی را در بر داشته باشد که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهد شد.

ترابردپذیری

مزایای ترابردپذیری شماره تلفن همراه

تغییر اپراتور دو بار در هر سال: ترابردپذیری شماره تلفن همراه در ایران بسیاری از مشترکان را از مشکلات اپراتورشان رها کرده و حق انتخاب اپراتور را بدون تغییر شماره تلفن همراه می‌دهد. با اجرای این طرح هر مشترک می‌تواند اپراتورش را تغییر دهد. این مزیت برای افرادی که از هزینه، کیفیت و تنوع خدمات یک اپراتور خسته شده‌اند، بسیار مناسب است و می‌توانند بدون لطمه خوردن به کسب و کارشان یا نگرانی بابت از دست دادن مخاطبان، اپراتور خود را تغییر دهند.

ارائه‌ی سرویس‌های جذاب‌تر و ارتقای کیفیت اپراتورها: با اجرای ترابردپذیری، اپراتورهای تلفن همراه به خاطر اینکه مشترکان خود را از دست ندهند، به سمت ارائه‌ی خدمات متنوع و سرویس‌های جذاب خواهند رفت. این طرح‌ها می‌تواند مانند دیگر کشورهای دنیا به صورت قراردادهای چند ساله به همراه باندلینگ باشد. البته این رقابت می‌تواند در زمینه کاهش تعرفه‌ی برخی سرویس‌ها یا ارائه‌ی بسته‌ها و خدمات نوین به مشترکان ارائه شود. این بازار رقابتی می‌تواند پیشرفت فنی و مالی اپراتورها را در بر داشته باشد. بالطبع کاربران نیز خدمات متنوع‌تر، بهتر و ارزان‌تری را تجربه خواهند کرد چرا که مهاجرت آسان مشترکان از اپراتوری به اپراتور دیگر سبب می‌شود رقابت بین شرکت‌ها برای ارتقای کیفیت بیشتر شود.

کاهش مشکلات تماس: ترابردپذیری این امکان را فراهم می‌آورد تا هر مشترک، بسته به محل زندگی خود، از اپراتوری سرویس بگیرد که آنتن‌دهی و خدمات بهتری دارد و حتی اگر کیفیت خدمات آن کاهش یافت، به اپراتور دیگری مهاجرت کند. به این ترتیب مشکلات همیشگی مردم در خصوص برقراری ارتباط و در دسترس نبودن، کمتر از گذشته می‌شود.

کاهش قیمت سیم‌کارت‌های عادی در بازار سیاه: با اجرای طرح ترابردپذیری از ارزش شماره‌های تلفن همراه در بازار کاسته می‌شود و تفاوت شماره تلفن همراه میان همراه اول، ایرانسل و رایتل از بین می‌رود. با توجه به این موضوع شماره‌های عادی کدهای مختلف سه اپراتور موبایل ارزش یکسانی پیدا می‌کنند چون دیگر مشخص نمی‌شود که کدام شماره در کدام شبکه فعال است. به همین دلیل قیمت شماره‌های عادی در بازار سیاه کاهش می‌یابد.

کاهش مشکلات ارتباطی اجاره‌نشین‌ها: آنتن‌دهی نامناسب شبکه‌ی تلفن همراه در منزل جدید از دغدغه‌های اجاره‌نشین‌ها است. برخی از مستأجرها سالانه مجبور به تغییر منزلشان هستند. مشکل آنتن‌دهی موبایل در خانه‌ی جدید در بیشتر مواقع مستأجران را کلافه می‌کند؛ اما با اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، اجاره‌نشین‌ها می‌توانند با اطلاع از آنتن‌دهی اپراتورها در محله‌ی جدیدشان، به راحتی اپراتور مورد نظر را انتخاب کرده و به شبکه‌ی مورد نظر مهاجرت کنند.

معایب ترابردپذیری شماره تلفن همراه

گران شدن شماره رند همه اپراتورها: پیش از این شماره‌های رند همراه اول گران‌تر از دیگر اپراتورها بود و قیمت شماره‌های رند ایرانسل و رایتل ارزان‌تر بود. پس از ترابردپذیری شماره‌ها، تفاوت میان شماره‌های اپراتورها از بین می‌رود و در این میان با حذف بازار سیاه کدهای مختلف، ارزش شماره‌های رند افزایش می‌یابد. این افزایش قیمت شامل هر سه اپراتور می‌شود اما شماره‌های رند ایرانسل و رایتل افزایش بیشتری پیدا می‌کنند و ارزش شماره‌هایشان به نزدیکی شماره‌های رند همراه اول می‌رسد.

مشکل تشخیص تماس‌های درون و برون شبکه: اجرای ترابردپذیری باعث می‌شود اپراتور انتخابی کاربران از شماره‌شان قابل تشخیص نباشد. به همین دلیل، تشخیص تماس‌های درون و برون شبکه قبل از برقراری تماس با مخاطبان تقریبا غیرممکن می‌شود چرا که معمولاً اپراتورهای موبایل تماس‌های درون شبکه خود را با تخفیف بیشتری محاسبه می‌کنند و تماس‌های درون شبکه هزینه بسیار کمتری برای فرد تماس‌گیرنده در بر دارد. با اجرای ترابردپذیری تشخیص این موضوع از بین می‌رود یعنی شما اگر پیش‌شماره شما ۰۹۱۲ باشد و با شماره‌‌ای دارای همین پیش‌شماره تماس بگیرید ممکن است تماس شما، برون شبکه حساب شود.

ناآشنایی با شماره‌ها و کدهای کاربردی اپراتور جدید: هر اپراتور تلفن همراه کدها و شماره‌های کاربردی دارد که کاربران در صورت تماس یا ارسال پیام می‌توانند عملیات خاصی انجام دهند. این شماره‌ها و کدها در اپراتورها متفاوت است. در صورت جابه‌جایی شماره در اپراتورها، کاربران با این شماره‌ها و کدها ناآشنا هستند و مدتی طول می‌کشد که آنها را به ذهن بسپارند.

سخن پایانی

بدون شک اجرای این طرح می‌تواند برای مشترکین تلفن همراه در ایران مزیت‌های بسیاری همراه داشته باشد. با نگاهی به ارقام تعرفه مکالمه، بسته‌های اینترنت و طرح‌های تشویقی مختلف در اپراتورها می‌بینیم که گاه اختلاف زیادی در سطح خدمات و کیفیت آنها وجود دارد. اجرای این طرح باعث افزایش رقابت بین اپراتورها می‌شود، چراکه مسلما اپراتورها ترجیح می‌دهند مشترکین خود را حفظ کنند و با افزایش کیفیت خدمات و کاهش هزینه‌ها سهم قابل قبولی از بازار را در اختیار داشته باشند.

 

مطلب پیشنهادی

مجله ۱۹۲ منتشر شد

شماره مهر ۹۶ مجله وب در ۶۴ صفحه منتشر شد. در این شماره می‌خوانیم: ۴ سخن مدیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *