Home / اخبار مجله / خودرویار – اپلیکیشن اندرویدی مکانیکی و عیب‌یابی خودرو

خودرویار – اپلیکیشن اندرویدی مکانیکی و عیب‌یابی خودرو

خودرویار

در شماره بهمن ۹۵ (۱۸۵) در ادامه‌ی سلسله مقالات اپلیکیشن‌هایی با طعم ایرانی، رضا اسکندری، نویسنده این مقالات، به سراغ اپلیکیشن اندرویدی خودرویار رفت.

هدف اپلیکیشن خودرویار که توسط تیم سرندیپ تهیه و منتشر شده، ارائه خدمات نرم‌افزاری با موضوع نگهداری، مراقبت و تعمیر خودروها است. این برنامه سعی می‌کند اطلاعات کاملی از اتومبیل شما ثبت کند، به شما درباره مراقبت و تعمیر آن آموزش بدهد و در زمان مناسب برای انجام سرویس و خدمات به شما یادآوری کند.

در این مقاله تلاش شده اپلیکیشن خودرویار با نگاه یک کاربر غیر متخصص مورد بررسی قرار گرفته و نقاط قوت و ضعف آن ذکر شود. در ادامه بخش ابتدایی مقاله که به نقد و بررسی خودرویار اختصاص دارد را تقدیم حضور شما می‌کنیم. برای مطالعه بخش دوم که به مصاحبه با اقای فردین رجبی، توسعه دهنده‌ی خودرویار اختصاص دارد روی اینجا کلیک کنید. همچنین برای دریافت نسخه کامل این مقاله به صورت PDF روی اینجا کلیک کنید.

اپلیکیشن‌هایی با طعم ایرانی

خودرو یار  – مکانیک،خلافی،عیب‌یابی خودرو

khodroyar

مشخصات اپلیکیشن 

سازنده: سرندیپ

موضوع: حمل و نقل

تعداد کاربران: ۵۰٫۰۰۰+

دانلود نسخه اندروید

با معرفی و پیشرفت گوشی‌های هوشمند روز به روز آمار ساخت و استفاده از برنامه‌های جانبی این گوشی‌ها یا اصطلاحا اپلیکیشن‌ها بالا می‌رود. اما با توجه به دسترسی محدود به فروشگاه‌های خارجی و همچنین فرهنگ خاص ایرانی-اسلامی مردم ما، همیشه دغدغه‌ی استفاده از اپلیکیشن‌های مناسب برای افراد مختلف وجود داشته است. حالا چند سالی می‌شود که تعداد توسعه دهندگانی که این دغدغه را دارند و برنامه و بازی‌هایی متناسب با فرهنگمان و به زبان فارسی تولید می‌کنند بیشتر شده است. در سلسله مطالب ‌«اپلیکیشن‌هایی با طعم ایرانی» به سراغ بعضی از توسعه‌دهندگان رفتیم تا در کنار معرفی و نقد برنامه‌هایشان، با آن‌ها در این مورد به گپ و گفتگو بنشینیم.

تعداد افراد صاحب خودرو مرتب افزایش پیدا می‌کند و اتومبیل‌ها نیز همگام با تکنولوژی پیشرفت می‌کنند. این وسایل نقلیه نیاز دارند تا به طور مرتب سرویس شوند و از آن‌ها به شکل مناسبی مراقبت شود تا کارایی مناسبی ارائه کنند. اما مشکل اینجاست که آشنایی با قطعات، نگهداری حساب زمان‌های سرویس یا تعمیر و همچنین شیوه مراقبت و نگهداری آن‌ها آنقدر آسان نیست که هر کسی بتواند از عهده آن بر بیاید. از همین رو وجود برنامه‌ای مانند خودرویار می‌تواند گاهی ضروری باشد.

C

عملکرد برنامه

برنامه خودرویار با هدف ارائه خدمات نرم‌افزاری با موضوع نگهداری، مراقبت و تعمیر خودروها عرضه شده است. این برنامه سعی می‌کند اطلاعات کاملی از اتومبیل شما ثبت کند، به شما درباره مراقبت و تعمیر آن آموزش بدهد و در زمان مناسب برای انجام سرویس و خدمات به شما یادآوری کند. چند ویژگی اصلی و مهم خودرویار را می‌توانید در زیر ببینید.

* عیب‌یابی: قسمت مکانیک یا عیب‌یابی با طرح نزدیک به ۲۰۰ مشکل و سوال معمول به شما کمک می‌کند با جستجو در میان آن‌ها از مشکل اصلی ماشین خود مطلع شده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

* خلافی خودرو: به راحتی از طریق این برنامه می‌توانید میزان خلافی خودرو را استعلام کرده و در همان محیط آن را پرداخت کنید. این کار از صرف هزینه زیاد برای رفتن به دفاتر پلیس ۱۰+ جلوگیری می‌کند.

* یادآوری سرویس‌ها: چند بار تا به حال تعویض روغن، تعویض تسمه، سرویس دوره‌ای و جابه‌جایی لاستیک‌های ماشین شما به تاخیر افتاده است؟ با استفاده از بخش یادآوری این برنامه می‌توانید تاریخ انجام هر کدام از این موارد و موارد بیشتری را وارد کنید تا نوبت بعدی را به شکل خودکار به شما یادآوری کند.

* آشنایی با قطعات: در خودرویار می‌توانید مطالب بسیاری درباره قطعات مختلف ماشین پیدا کنید که به شما در شناخت بیشتر از ماشین‌تان کمک می‌کند. از معرفی تک تک قطعات تا دفترچه راهنمای اختصاصی ماشین‌ها و همچنین راهنمای جعبه فیوز ماشین همه در خودرویار در اختیار شماست.

F

تجربه کاربری

در قسمت تجربه‌ی کاربری قصد داریم از نگاه یک کاربر، تجربیاتی که در هنگام اولین برخورد با اپلیکیشن خودرویار داشتیم را با شما در میان بگذاریم. این تجربه حاصل نصب برنامه‌ی خودرویار بر روی یک دستگاه LG Nexus 5X و سیستم عامل اندروید ۷.۱ است. ممکن است بعضی از ایرادات و تجربیات بر روی دیگر دستگاه‌ها متفاوت باشد. دلیل انتخاب این دستگاه به روز بودن سیستم عامل، در دسترس بودن و اندروید خام و بدون تغییر آن است.

* ورود اولیه: در اولین ورود این برنامه از شما می‌خواهد ابتدا نوع ماشین خود و تنظیمات اولیه مانند زمان یادآوری و میانگین مسافت روزانه را وارد کنید. با توجه به اینکه برای کارکرد برنامه نیاز است که شما اطلاعات زیادی را وارد کنید و این امر وقت‌گیر است، برنامه تمام آن‌ها را در ابتدای کار از شما نمی‌خواهد و می‌توانید سریع‌تر وارد صفحه اصلی شوید و در فرصت مناسب اطلاعات را تکمیل کنید.

* مکانیک: قسمت مکانیک یا عیب‌یابی برنامه در لحظه نگارش مطلب شامل بررسی ۱۹۱ مشکل معمول، معرفی ۸۱ قطعه و همچنین راهنمای جعبه فیوز ۴۰ ماشین می‌شود. هر چند مطالب به حد کافی مطلوب هستند اما شما به جز جستجو راه بهتری برای گشت و گذار در بین اطلاعات ندارید و این حجم زیاد از اطلاعات دسته‌بندی مناسبی ندارند. این کار ممکن است کاربران را کمی گیج کند.

* خلافی: در قسمت خلافی شما در ابتدا باید کد ۱۸ رقمی و بارکد ۸ رقمی ماشین خود را وارد کنید و بعد از آن می‌توانید به راحتی از طریق خود برنامه توسط پیامک یا اینترنت خلافی ماشین یا نمره منفی خود را استعلام و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. بجز بخش رابط کاربری و سخت دیده شدن قسمت پرداخت و نمره منفی عملکرد این بخش مشکل خاصی نداشت.

* یادآورها: برای غلبه بر فراموشی و عقب افتادن سرویس‌های منظم ماشین، می‌توانید به راحتی در دفترچه یادآوری این برنامه، سرویس‌های انجام شده را یادداشت کنید و این برنامه هم در زمان مناسب و تقریبی شما را از انجام سرویس مطلع می‌کند. عملکرد این بخش خوب و رضایت‌بخش بود و مشکل خاصی مشاهده نشد.

* رابط کاربری و ظاهر برنامه: هر چند رابط کاربری برنامه از رنگ‌بندی و عناصر تقریبا مناسبی برای طراحی استفاده کرده بود، اما شلوغی بیش از حد و مدل طراحی نسبتا قدیمی آن مقداری حس دافعه ایجاد می‌کند. دسترسی به منوها و کارکردهای اصلی باید سریع‌تر شده و کاربر مجبور نباشد بین منوها و صفحات مختلف به شکل مدام جابجا شود.

این برنامه همچنین از سرویس قیمت‌گذاری آنلاین روی ماشین شما استفاده می‌کند که در صورتی که قصد فروش ماشین خود را داشته باشید می‌تواند به شما برای قیمت گذاشتن روی ماشین کمک کند. در کل تجربه‌ی کار کردن با اپلیکیشن خودرویار از لحاظ عملکردی خوب و بدون اشکال بود. هر چند از لحاظ رابط کاربری پیچیدگی حس می‌شد و بهتر است تغییراتی برای راحتی کاربران در آن لحاظ شود.

D

پیشنهادات

مسلما هر کسب و کار، نرم‌افزار یا محصولی نیاز به گرفتن بازخورد و استفاد از آن‌ها در راستای پیشرفت دارد. ما بعد از بررسی برنامه‌ی خودرویار، به عنوان یک برنامه‌ی کاربردی و وطنی که تلاش خود را برای ارائه خدمات با کیفیت به کاربران به خوبی انجام داده است، پیشنهادهای زیر را برای پیشرفت بیشتر به آن‌ها می‌دهیم.

* پشتیبان‌گیری ابری: وارد کردن اطلاعات یک ماشین در برنامه خودرویار فرآیند زمان‌بری است. حال فکر کنید مجبور شوید به علت از دست دادن یا عوض کردن گوشی قبلی، آن‌ها را مجددا وارد کنید. استفاده از سرویس‌های ابری و پشتیبان‌گیری اینترنتی می‌تواند مانع از پاک شدن اطلاعات شما شود.

* پرسش و پاسخ: ممکن است رانندگان تازه‌کار اطلاعات جامعی درباره خودرو و قطعات آن نداشته باشند. استفاده از یک سامانه پرسش و پاسخ با همراهی یک متخصص امر می‌تواند کاربران بسیاری را به شکل آنلاین یا آفلاین راهنمایی کند تا هنگام برخورد با مشکل، چه کاری انجام بدهند.

* نقشه اطلاعاتی: یکی از سخت‌ترین کارها برای مسافران یا کسانی که تازه شروع به رانندگی کرده‌اند، پیدا کردن محلی مطمئن برای تعمیر و سرویس خودروهایشان است. جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با مراکز مجاز و نمایش آن‌ها روی نقشه به کاربران می‌تواند راه‌حلی برای حل این مشکل باشد.

سخن پایانی

خودرویار ۴ با توجه به شرایط تولید، رابط کاربری، امکانات مناسب و کیفیت پیاده‌سازی از ماهنامه‌ی وب نمره‌ی ۴ از ۵ را می‌گیرد و به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که صاحب وسیله‌ی نقلیه‌ای هستید یا قصد خرید دارید، این برنامه را نصب کنید تا با آرامش خاطر بیشتری به سرویس و مراقبت وسیله خود برسید. در پایان برای تیم سرندیپ آرزوی موفقیت و پیشرفت بیشتری داریم.

مطلب پیشنهادی

مجله ۱۹۵ منتشر شد

شماره دی ۹۶ مجله وب در ۶۴ صفحه منتشر شد. در این شماره می‌خوانیم: ماهنامه وبMore Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *