Home / اخبار مجله / این پرنده‌های دوست‌ داشتنی – راهنمای خرید پهپاد

این پرنده‌های دوست‌ داشتنی – راهنمای خرید پهپاد

در شماره شهریور (۱۸۰) مقاله‌ای با عنوان «این پرنده‌های دوست‌داشتنی – راهنمای خرید پهپاد » به قلم آقای رضا اسکندری در ماهنامه منتشر شد. این مقاله با زبانی ساده، قابلیتها و کاربردهای مختلف پهپادها در دنیای امروزی را بررسی کرده و در پایان، برترین نمونه های موجد در بازار را معرفی می‌کند.

نسخه PDF مقاله را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. متن مقاله هم در ادامه تقدیم حضور شما می‌شود.

a

این پرنده‌های دوست داشتنی – راهنمای خرید پهپاد

پرنده هدایت‌پذیر از دور (Drone) یا به اختصار پَهپاد که به آن «وسیله هوایی بدون سرنشین» نیز گفته می‌شود یکی از جنجالی‌ترین تکنولوژی‌های روز محسوب می‌شود. حال شما به هر حوزه‌ای که نگاه کنید ردپایی از پهپاد‌ها را می‌توانید ببینید؛ در حوزه‌ی نظامی، هواشناسی، خدماتی درمانی، فیلم‌برداری، خدمات تحویل کالا و حتی سرگرمی. اما این فراگیری و پیشرفت پرنده‌های بی‌سرنشین و هدایت‌پذیر چه معنایی می‌دهد. اگر شما هم قصد دارید با این موجودات تکنولوژیکی جدید آشنا شوید یا مشتاق خریدنشان هستید در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

پرواز، آن آرزوی دیرینه

اگر به متون تاریخی، افسانه‌های باستانی و وسایل بازمانده در طول تاریخ نگاه کنیم، متوجه آرزوی همیشگی انسان‌ها برای پرواز می‌شویم. قدرت جدا شدن از زمین و طی مسیر در هوا. از خدایان بالدار یونان باستان تا طرح‌هایی که به شکل مداوم شکست می‌خوردند. در این بین اما ساخت بال‌ها یا گلایدرهایی که می‌توانستند شما را از ارتفاع نجات بدهند و باعث شوند مسیر طولانی‌تری را طی کنید همیشه در طول تاریخ با قدرت ادامه پیدا کرده و در حال حاضر هم با پیشرفت تکنولوژی به شکل یک وسیله‌ی ورزشی و تفریحی در آمده است. اما انسان به دنبال چیزی فراتر از شناور شدن در آسمان بود، می‌خواست که خود پرواز کند.

در عصر جدید اما آرزوی پرواز با ایده‌ی ساخت وسایل سبک‌تر از هوا در قرن هفدهم و اختراع اولین بالن، حالت پررنگ‌تری به خود گرفت. اما بالن‌ها یک اشکال بسیار بزرگ داشتند، علاوه بر حجیم بودن و کمبود ایمنی، شما کنترل زیادی روی حرکت بالن نداشتید. هنگامی که هوا طوفانی می‌شد یا باد شدیدی وزیدن می‌گرفت شما و بالن‌تان را به هر سو که مایل بود می‌برد.

در انتهای قرن نوزدهم بود که شانو، مخترع فرانسوی، با ایده گرفتن از گلایدرها یک هواپیمای بدون ‌موتور کامل اختراع کرد. خلبان باید از ارتفاع زیادی با هواپیمای پرش می‌کرد و سپس از درون کابین مسیر حرکت را بر اساس جهت باد مشخص می‌کرد. هواپیماهای موتوردار امروزی را اما برادران رایت در سال ۱۹۰۳ اختراع کردند. در آن زمان مشخص شده بود که جسم مسطح و سبک و وسیعی که دارای شکل منظم و محور ثقل معین باشد می‌تواند روی ذرات هوا بلغزد و برادران رایت از همین شیوه و الحاق یک موتور قدرتمند برای ساخت اولین هواپیمای خود پرواز دارای موتور استفاده کردند. اکثر وسایل پرنده‌ی رایج امروزی، به نوعی تکمیل کننده‌ی همان اختراع و راه برادران رایت هستند.

اما همانطور که دستیابی به هیچ چیزی بی‌هزینه نیست، تلاش برای رسیدن به این آرزو هم همیشه هزینه‌های خاص خود را داشته است. از سقوط کردن بال‌ها و گلایدرها، تا انفجار بالن‌ها و عمل نکردن درست اجزای هواپیما. همه‌ی این حوادث، باعث تلفات نیروی انسانی می‌شدند. ارتش اتریش برای اولین بار به این فکر رسید که از پرنده‌های بی‌سرنشین استفاده کند تا تلفات نیروی انسانی نداشته باشد و در سال ۱۸۴۹ توسط بالن‌های بی‌سرنشین شهر ونیز را مورد بمباران قرار داد.

تکنولوژی پرنده‌های بدون سرنشین نیز مانند اکثر وسایل مهم از طریق نیاز‌های تهاجمی و تدافعی کشورها پیشرفت کرد. در جنگ جهانی دوم آلمان‌ها هواپیماهای بی‌سرنشین را به جبهه فرستادند و در جنگ ویتنام آمریکا هواپیماهای کنترل‌شونده از دور را به نمایش گذاشت. اما کاربرد همین پرنده‌های کنترل‌شونده و تلفات سنگین نیروهای هوایی آمریکا در جنگ ویتنام باعث شد تا در دهه‌ی ۷۰ میلادی بودجه‌های عظیمی برای پیشرفت این وسایل پرنده تصویب بشود. نتیجه‌ی این اتفاق، پیشرفت سریع‌تر تکنولوژی و پهپاد‌هایی شد که روز به روز کوچک‌تر و قدرتمند‌تر می‌شدند.

در دو دهه‌ی گذشته علاوه بر کاربرد مرسوم نظامی، پهپادها جایگاه بیشتری برای خود باز کرده‌اند. سرویس‌های ارسال مرسولات بزرگ مانند DHL، آمازون و گوگل سعی می‌کنند از آن‌ها برای ارسال بسته‌های خود به مشتریان استفاده کنند، والدین برای فرزندان خود به عنوان هدیه و اسباب‌بازی پهپاد و کوادکوپتر می‌خرند، سازمان‌های امدادرسان برای شناسایی مناطق آسیب‌دیده از پهپاد استفاده می‌کنند، مهندسان برای شناسایی اقلیم‌ها و نقشه‌برداری از این ابزارها کمک می‌گیرند و صدها کاربرد مختلف دیگر که بسته به خلاقیت شما و قدرت پهپادتان دارد.

با یک پهپاد چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

در بالا به انواع کاربردهای این موجودات پرنده‌ی دوست‌داشتنی اشاره کردیم. اما به عنوان یک شخص عادی به وسیله‌ی پهپادها چه فعالیت‌هایی می‌توانید انجام بدهید؟ بسته به قدرت، مدل و امکانات پهپاد شما، کارهای زیر از جمله کارهایی هستند که افراد عادی برای انجام‌شان از پهپاد استفاده می‌کنند.

سرگرمی و بازی

اسباب‌بازی‌های پیشرفته و تکنولوژیک، بخش بزرگی از دنیای کودکان امروز را تشکیل می‌دهند و پهپادهای ریزنقش در بعضی خانواده‌ها جای ماشین‌های کنترلی قدیمی که فقط می‌توانستند روی زمین حرکت کنند را گرفته‌اند. با توجه به بازه‌ی قیمتی وسیع و امکانات این پرنده‌های جذاب، می‌توانید برای خود یا کودکانتان از آن‌ها به عنوان یک اسباب‌بازی دوست داشتنی استفاده کنید تا با آن سرگرم شده یا حتی در پارک‌های عمومی با همسالان خود مسابقه‌ی سرعت یا مهارت برگزار کنند.

عکاسی و تصویربرداری 

01

شاید بیشترین کاربرد برای خرید یک پهپاد با کیفیت را این بخش به خود اختصاص دهد. دوربین‌های مختلف از VGA تا ۴K که روی این پهپادها سوار می‌شوند به همراه لرزش‌گیرهای حرفه‌ای و لنزهای قدرتمند می‌توانند یک تجربه‌ی عالی از عکاسی و فیلم‌برداری را به شما هدیه کنند. تصویربرداری از نمای بالا اتفاقی بود که در گذشته فقط برای کسانی که تجهیزات بسیار قوی‌ و ثروت فراوانی داشتند قابل دسترس بود اما اکنون با استفاده از پهپاد‌ها شما هم می‌توانید پهپاد خود را به پرواز در بیاورید، از مراسم جشن خود فیلم‌برداری کنید، از صحنه‌های ورزشی تصویر ثبت کنید و عکس‌هایی از مناظر با زوایایی بگیرید که هنوز تازگی خاصی دارند. می‌شود از این راه حتی به فکر کسب درآمد باشید و مانند آتلیه‌ها از مجالس مخصوص فیلم‌هایی خاص تهیه کنید.

 

 

اجاره‌ی خدمات

خرید یک پهپاد با کیفیت به همراه تجهیزات برای شرکت‌های کوچک یا شرکت‌هایی که استفاده‌ی مکرر از آن ندارند صرفه‌ی اقتصادی ندارد. به همین خاطر این شرکت‌ها بجای خرید، به شکل پروژه‌ای از افرادی که دارای تخصص و تجهیزات کامل هستند دعوت به همکاری می‌کنند. شما در صورت خرید پهپاد و مهارت پیدا کردن در استفاده از آن می‌توانید با شرکت‌هایی مانند شرکت‌های عمرانی، طراحان معمار، مدیران پروژه‌های ساختمانی و دیگر شرکت‌های مشابه که نیاز به تصاویر هوایی و یا زوایای خاص از پروژه‌ی خود دارند همکاری کنید.

کلاس‌های آموزشی

روز به روز بر مشتاقان استفاده از پهپادها اضافه می‌شود. اما کنترل و تعمیر تمام پهپادها به این آسانی‌ها هم نیست، مخصوصا آن‌هایی که پیشرفته‌تر هستند و امکانات زیادی دارند. هنوز تعداد کسانی که بر این قضیه مسلط باشند بسیار کم است. می‌توانید به راحتی از این فرصت استفاده کرده و مهارت خود را در کنترل از راه دور، تعمیر سخت‌افزاری، تصویربرداری هوایی، نقشه‌خوانی و تکنیک‌های استفاده از پهپاد بالا ببرید و اقدام به آموزش به دیگر علاقه‌مندان کنید.

هنگام خرید یک پهپاد به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

قیمت

پهپادها نسبت به امکاناتی که به شما ارائه می‌دهند و کیفیت‌شان، بازه‌ی قیمتی وسیعی دارند. از پهپاد‌های اسباب‌بازی با قیمت‌های زیر ۱۰۰ هزارتومان تا پهپادهایی حرفه‌ای که بالای ۸ میلیون تومان روی دست شما خرج می‌گذارند. بهتر است قبل از اقدام به خرید، تکلیف خودتان را با حساب بانکی‌تان مشخص کنید زیرا دنیای پهپادها آن‌قدر جذاب و پر از امکانات مختلف هست که مدام وسوسه می‌شوید وسیله‌ی قوی‌تر و پر امکانات‌تری را برای خرید انتخاب کنید.

کنترل حرکتی

02

پهپادهای فعلی موجود با دو نوع دستگاه کنترل می‌شوند. یا یک دسته‌ی کنترل‌کننده‌ی مجزا دارند که وظیفه‌ی کنترل پهپاد را بر عهده دارد، یا به دستگاه هوشمند شما که سیستم عامل اندروید یا iOS دارد متصل می‌شوند و توسط آن کنترل می‌شود. بعضی دیگر از پهپاد‌ها هم هستند که جایگاهی مخصوص گوشی یا تبلت شما دارند؛ در این پرنده‌ها، هدایت پهپاد از طریق کنترل مخصوص به آن انجام می‌شود اما تصویر مربوط به دوربین پهپاد روی گوشی شما که در جایگاه مخصوص قرار دارد نمایش داده می‌شود. در هنگام خرید به سیستم‌ عامل‌هایی که پهپاد پشتیبانی می‌کند هم دقت کنید، زیرا ممکن است با اندروید یا iOS هم‌خوانی نداشته باشد.

 

 

p03شیوه آماده‌سازی

پهپادها به دو شکل آماده‌ی پرواز (RTF – Read to Fly) یا خودساز (DIY – Do It Yourself) عرضه می‌شوند. هدف از این تفاوت کاهش قیمت نهایی در شیوه‌ی DIY است تا با محول کردن یکی از وظایف، یعنی سر هم‌بندی قطعات و آماده‌سازی، قسمت تولید آن در کارخانه کاهش یابد. هر چند ممکن است برای کسانی که عاشق کارهای فنی هستند DIYها جذابیت خاص خود را داشته باشند، اما اگر انجام این کارها برای شما جذابیت ندارد دقت کنید که از مدل‌های آماده‌ی پرواز استفاده کنید.

زمان پرواز

هنوز تکنولوژی ساخت باتری‌ها به آن میزانی که نیاز داریم در هیچ حوزه‌ای پیشرفت نکرده است. چه در ساخت کامپیوترها، چه ماشین‌های الکترونیکی و چه دستگاه‌های همراه هوشمند با ضعف باتری مواجه هستیم. هنگام خرید دقت کنید که با هر بار شارژ کردن کامل باتری، پهپاد شما چه تا مدت می‌تواند به پرواز ادامه دهد. البته در دستگاه‌هایی که وظیفه‌ی فیلم‌برداری یا عکاسی را نیز برعهده دارند، این زمان به مقدار انرژی صرف شده برای عکاسی و فیلمبرداری بستگی خواهد داشت. زمان معمول پرواز در دستگاه‌های رده پایین ۱۰ دقیقه است و در دستگاه‌های پیشرفته‌تر ممکن است به ۴۰ دقیقه نیز برسد.

دوربین

با توجه به اهمیت تصویربرداری که در قسمت کاربردها به آن اشاره کردیم، شاید مهم‌ترین قسمت هر پهپاد، دوربین آن باشد. بعضی از پهپادها خود دارای دوربین‌هایی با کیفیت‌های متفاوت هستند و در بعضی از آن‌ها می‌توانید دوربین‌های کامپکت را روی پهپاد سوار کنید. کیفیت تصویربرداری می‌تواند کاملا روی نظر شما نسبت به یک پهپاد اثر بگذارد؛ از دوربین‌های VGA و امنیتی با کیفیت پایین تا دوربین‌هایی که دارای لنزهای گسترده با کیفیت‌های بالای ۴K هستند. اگر قصد دارید یک پهپاد حرفه‌ای بگیرید تصاویر نمونه‌ی آن در اینترنت را مشاهده کنید. همچنین دیگر امکانات جانبی دوربین همچون لرزشگیر تصویر، فوکوس یا ردیابی سوژه‌ها می‌تواند امتیازات ویژه‌ای برای هر پهپادی باشد.

قابلیت‌های بیشتر

امکانات پهپادها البته به همین موارد بالا خلاصه نمی‌شود و دنیای شگفت‌انگیزتری دارد. بعضی پهپاد‌ها برای آنکه بتوانند مدت زمان بیشتری به شما خدمت کنند باتری قابل جدا شدن دارند که می‌توانید باتری‌ها را سریع تعویض کرده و دوباره آن را به پرواز در بیاورید. سیستم مکان‌یابی (GPS) بعضی از پهپادها به شما این اجازه را می‌دهد که به جای کنترل دستی پهپاد یک مسیر مشخص را از روی نقشه برای آن تعیین کنید تا آن را طی کند. همچنین بعضی پرنده‌های پیشرفته قابلیت برگشت به خانه را دارند و در صورتی که ارتباط آن‌ها با دستگاه کنترل‌کننده قطع شود یا ذخیره‌ی باتری رو به اتمام باشد، این ویژگی فعال می‌شود و پهپاد به نقطه‌ای که از آن شروع به پرواز کرده بر می‌گردد تا بدون آسیب در دستان شما قرار بگیرد. همچنین برای عکاسی به این نکته دقت کنید که از پرنده‌ی شما از کارت‌های حافظه‌ پشتیبانی کند و به شکل بی‌سیم توانایی انتقال تصاویر را داشته باشد که هنگام کار با آن به مشکلی بر نخورید.

بهترین پهپاد‌های موجود در بازار

با تمام مواردی که در بالا گفته شد، تهیه‌ی پهپادها یا کوادکوپترها (پهپادهای چهار موتوره)، هگزاکوپترها (پهپادهای شش موتوره) و اکتاکوپترها (پهپادهای هشت موتوره)، آنقدرها هم در بازار ایران کار راحتی نیست. تنوع برای خرید بسیار کم است و قیمت‌ها هم به نسبت میانگین درآمد جامعه، بالا محسوب می‌شوند. با این حال موارد زیر را می‌توانید با کمی گشت و گذار در بازار به عنوان نمونه پیدا کنید. از معتبرترین برند‌های موجود در بازار می‌توان به Parrot و DJI اشاره کرد که دومی پهپاد‌های حرفه‌ای‌تر و با امکانات زیادی تولید می‌کند.

p04Merlin Nano QuadCopter

قیمت تقریبی: ۱۸۰،۰۰۰ تومان

این کوادکوپتر از آن مدل‌های فقط مخصوص بازی و سرگرمی است. این پرنده‌ی ریز نقش ۳ سانتیمتری را می‌توانید توسط کنترل مخصوص خود به مدت ۱۰ دقیقه برای هر بار شارژ به پرواز در بیاورید.

 

 

p05PowerUp 3.0

قیمت تقریبی: ۲۶۵،۰۰۰ تومان

این مدل را شاید با ارفاق بتوان جزء پهپادها حساب کرد. با استفاده از این دستگاه می‌توانید طبق مدلی که همراه آن است یک هواپیمای کاغذی درست کنید، این دستگاه را به آن متصل کنید و سپس با موبایل خود آن را هدایت کنید. تا مسافت ۵۵ متر و به مدت ۱۰ دقیقه می‌توانید آن را به پرواز در بیاورید.

p06Parrot Rolling Spider

قیمت تقریبی: ۴۹۰،۰۰۰ تومان

این عنکبوت بالدار یکی از ارزان‌ترین پهپاد‌های دوربین‌دار است که می‌تواند توسط دوربین کوچک خود عکاسی کند، به وسیله‌ی چرخ‌های کمکی از دیوار بالا برود یا روی سقف حرکت کند. این پهپاد کنترل مجزایی ندارد و از طریق بلوتوث با دستگاه هوشمند شما کنترل می‌شود و قدرت مانوردهی ۳۶۰ درجه دارد.

 

p07Parrot Mars Airborne Cargo Drone

قیمت تقریبی: ۶۱۰،۰۰۰ تومان

این پهپاد از طریق ارتباط Wi-Fi با دستگاه هوشمند اندرویدی یا iOS شما هماهنگ می‌شود و می‌تواند با دوربین VGA خود عکس بیاندازد. همراه با قدرت مانور ۳۶۰ درجه، می‌تواند به ازای هر یک بار شارژ که ۲۵ دقیقه طول می‌کشد تا ۹ دقیقه به پرواز خود ادامه دهد.

p08Merlin HexaCopter UAV

قیمت تقریبی: ۷۲۰،۰۰۰ تومان

این هگزاکوپتر دارای ۶ پره است که در ۳ حالت سرعتی متفاوت قرار می‌گیرند تا پهپاد به هر سمتی که مایل هستید پرواز کند. ارتباط دستگاه با گوشی شما از طریق Wi-Fi و برد آن به طور تقریبی ۵۰ متر است. این پهپاد از یک کنترل مخصوص استفاده نموده و قادر است تصاویری را که از طریق دوربین HD خود ضبط می‌کند به گوشی شما ارسال کند. مدت زمانی که این پرنده می‌تواند به پرواز ادامه دهد در بهترین حالت به ۱۰ دقیقه می‌رسد و همچنین از کارت حافظه برای ذخیره‌ی تصاویر پشتیبانی می‌کند.

 

p09Parrot AR.Drone 2.0 Power Edition

قیمت تقریبی: ۱،۳۰۰،۰۰۰ تومان

این پهپاد یکی از قوی‌ترین پهپادها در زمینه‌ی باتری است. هر باتری این پهپاد قدرت پروازی ۱۸ دقیقه‌ای به آن می‌دهد و با توجه به باتری ذخیره‌ای که به شکل اضافه درون بسته قرار دارد می‌توانید ۳۶ دقیقه با آن به پرواز ادامه دهید. دوربین این دستگاه می‌تواند با کیفیت HD به ثبت و ضبط تصاویر مشغول شود و برای کنترل آن نیز به ارتباط Wi-Fi و نصب برنامه‌ی مخصوص روی دستگاه اندرویدی یا iOS خود نیاز دارید.

p10Parrot Bebop Drone

قیمت تقریبی: ۲،۱۰۰،۰۰۰ تومان

یک ربات پرنده با وزن حدود ۴۰۰ گرم یک پهپاد بسیار سبک وزن محسوب می‌شود. ویژگی بارز این پهپاد دوربین قدرتمند با لنز ۱۴ مگاپیکسلی و قابلیت فیلمبرداری Full HD است. پردازنده‌ی چهارهسته‌ای و حافظه‌ی داخلی ۸ گیگابایتی شما را به اندازه‌ی کافی برای عکاسی و اجرای نرم و سریع دستورات خاطر جمع می‌کند. دو باتری موجود در بسته‌ی این دستگاه در مجموع می‌توانند نیروی لازم برای ۲۲ دقیقه پرواز را برای پرنده‌ی شما مهیا کنند. این پرنده‌ی خوش سیما را می‌توانید با نصب برنامه‌ی مخصوص روی دستگاه هوشمند خود کنترل کنید. همچنین لازم است بدانید که این پهپاد از مسیریاب GPS برای ردیابی مسیر و کنترل، پشتیبانی می‌کند و ارتباط آن با دستگاه شما از طریق Wi-Fi و با برد متوسط ۵۰ متر است.


DJI Phantom 4
 

قیمت تقریبی: ۵،۵۰۰،۰۰۰ تومان

p11نوبت به گل سرسبد لیست یعنی فانتوم ۴ دوست داشتنی و جذاب رسیده است. DJI یکی از با کیفیت‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌ی تولید پهپاد است و هر ساله مدل‌های مختلفی را با امکانات زیاد معرفی می‌کند که یکی از بهترین آن‌ها سری فانتوم است. اگر به دنبال یک پهپاد حرفه‌ای می‌گردید بهترین انتخاب برای شما سری فانتوم است. مدل جدید این سری یعنی فانتوم ۴ می‌تواند تا ۲۸ دقیقه پرواز داشته باشد، فیلم‌هایی با کیفیت بسیار بالای ۴K ضبط کند، تصاویر خام و غیر فشرده‌ی ۱۲ مگاپیکسلی برای شما ذخیره کند و تمام این کارها را با یک سنسور لرزشگیر برای ثبت تصویر انجام می‌دهد. همچنین قابلیت پرواز با سرعت بسیار بالای ۷۲ کیلومتر بر ساعت را دارد که آن را تبدیل به یک گزینه‌ی عالی برای تصویربرداری ورزشی می‌کند. علاوه بر این امکانات، سیستم مکان‌یابی GPS، امکان تعیین مسیر پروازی مشخص و قابلیت برگشت به خانه در صورت خروج از محدوده دسترسی یا اتمام شارژ می‌تواند همه را برای خرید این محصول ترغیب کند. سیستم کنترلی این پهپاد به وسیله‌ی یک دسته با اهرم‌های ۶ جهته‌ است که می‌توانید گوشی خود را نیز برای تماشای نمای دوربین بر بالای آن متصل کنید. همچنین این پهپاد از سیستم ترمز اضطراری و شناسایی موانع ویژه بهره می‌برد تا بتوانید کنترل ایمنی روی آن داشته باشید. از دیگر امکانات جانبی آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: پخش زنده روی یوتیوب، کنترل از طریق گوشی (جدا از کنترل اصلی)، قابلیت فوکوس دوربین روی سوژه‌های متحرک، ویرایش تصاویر و ویدئوها از طریق اپلیکیشن ویژه، نقشه و رادار زنده، قابلیت آموزش و شبیه‌سازی پرواز و ماژول دوگانه قطب‌‌نما و اندازه‌گیری. همچنین دسترسی به نرم‌افزار این پهپاد کاملا آزاد است و هر شخصی می‌تواند به شکل دلخواه برای آن اقدام به نوشتن برنامه‌ی پروازی یا اپلیکیشن مجزا کند.

bسخن پایانی

با توجه به نکات گفته شده در بالا، شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که در صورت تمایل برای خرید یک پهپاد با کیفیت بالا مجبور هستید هزینه‌ی بالایی را بپردازید. البته که پهپاد‌ها هنوز در دسته‌ی کالاهای غیرضروری و لوکس قرار می‌گیرند و تهیه‌ی آن‌ها برای استفاده‌ی شخصی و نه کسب درآمد، از عهده‌ی اکثریت جامعه خارج است، اما دور نیست زمانی که هزینه‌ی این پهپاد‌های جذاب هم با پیشرفت تکنولوژی کاهش روزافزونی پیدا کند. تا آن زمان می‌توانید از مدل‌های ارزان‌تر یا مدل‌های خودساز DIY که قیمت کمتری دارند استفاده کنید یا آنکه با خرید قطعات و چیپ‌های الکترونیکی لازم و مقداری برنامه‌نویسی، خودتان شروع به ساخت پهپاد دلخواه‌تان کنید. به هر حال تجربه نشان داده که وسیله‌ای با محبوبیت فعلی پهپاد‌ها، قطعا راه خود را بین عامه مردم نیز باز می‌کند، هر چند در حال حاضر گران قیمت باشد؛ مانند آنچه در مورد بسیاری از وسایل عادی امروزی از تلفن‌های همراه گرفته تا دوربین‌های دیجیتال اتفاق افتاد و پس از چند سال، قیمت آن‌ها کاهش یافت تا تمام اقشار جامعه امکان استفاده از آن‌ها را داشته باشند.

 

صفحه خرید پهپاد در سایت دیجی‌کالا

 

مطلب پیشنهادی

مجله ۱۹۵ منتشر شد

شماره دی ۹۶ مجله وب در ۶۴ صفحه منتشر شد. در این شماره می‌خوانیم: ماهنامه وبMore Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *