Home / اخبار مجله / همه چیز درباره‌ی پوکمون گو ، پدیده‌ی این روزهای دنیای فناوری

همه چیز درباره‌ی پوکمون گو ، پدیده‌ی این روزهای دنیای فناوری

در شماره ۱۷۹ (مرداد ۹۵) مجله وب، مقاله ای با عنوان «شکار هیولا در خیابان‌های شهر / همه چیز درباره‌ی پوکمون گو،پدیده‌ی این روزهای دنیای فناوری» به قلم آقای حامد صفا منتشر شد.

این مقاله سعی دارد ویژگیهای بازی پوکمون گو را که در سطح دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته بررسی کرده و دلایل محبوبیت آن را بازگو کند. مقاله به دور از هر گونه جانب‌داری، نکات جذاب و متفاوت بازی را بررسی کرده و در مورد خطرات و نگرانیهای امنیتی آن هم هشدار داده است.

نسخه PDF مقاله را میتوانید از اینجا دانلود کنید و متن مقاله نیز در ادامه تقدیم حضور شما می‌شود.

شکار هیولا در خیابان‌های شهر

همه چیز درباره‌ی پوکمون گو، پدیده‌ی این روزهای دنیای فناوری

حامد صفا

شاید این روزها در شهر و محله خود، اشخاصی را دیده باشید که گوشی به دست و در حالی که اطراف را به دقت زیر نظر دارند، از این سو به آن سو می‌روند. این افراد نه دزد هستند و نه جاسوس، بلکه خیلی ساده، سرگرم انجام بازی Pokemon Go هستند.

بازی‌های موبایلی روزبه‌روز جای بیشتری در زندگی مردم باز می‌کنند. وقتی پدیده‌ای اجتماعی ظهور می‌کند و یک بازی سروصدای زیادی به راه می‌اندازد، حتی بسیاری از کسانی که هیچ‌گاه به بازی‌های اینچنینی علاقه‌ای نداشته‌اند، ناخوداگاه به‌ یکی از طرفداران آن بازی تبدیل شده و وقت بسیار زیادی را صرف آن می‌کنند. بازی موبایل Pokemon Go دقیقا یکی از همین موارد است. بازی ساخته شده به‌ وسیله استودیو Niantic این روزها به‌خبر اصلی رسانه‌ها تبدیل شده و حواشی بسیار زیادی را در کنار موفقیت‌های بزرگ خود تجربه کرده است. اما پوکمون گو دقیقا چیست؟

پوکمون گو چیست؟

مجموعه بازی‌های پوکمون،‌ یکی از بزرگ‌ترین مجموعه بازی‌های نقش‌آفرینی تاریخ هستند. پوکمون کار خود را ۲۰ سال پیش روی کنسول دستی گیم شروع کرد. ایده‌ی اصلی این بازی از کودکی کارگردان این سری یعنی «ساتوشی تاجیری» که علاقه خاصی به جمع کردن حشرات داشت، گرفته شد. در این بازی‌ها، هیولاهایی به اسم پوکمون را پیدا می‌کنید، جمع‌آوری می‌کنید، تمرین می‌دهید و در نهایت آن‌ها را به جان یکدیگر می‌اندازید. سازندگان این بازی به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار بازی‌های پوکمون، در شانزدهم تیرماه امسال، بازی جدیدی به نام «پوکمون گو» را برای گوشی‌های هوشمند طراحی و عرضه کردند.

پوکمون گو1

پس از عرضه نسخه iOS و اندرویدی بازی پوکمون گو، این بازی با استقبال فراوانی مواجه شد و توانست رکورد سریع‌ترین آمار دانلود را در گوگل پلی کسب کند و در مدت کوتاهی ۱۰ میلیون بار از گوگل پلی و ۷/۵ میلیون از اپ‌استور دانلود شود و به رقیبی جدی برای بازی کلش آو کلنز که برای مدت‌ها در صدر بود تبدیل شود.

میزان دانلود این اپلیکیشن به نحو چشمگیری ادامه پیدا کرد و تقریباً تمام رکوردهای پیش از خود را شکست. بازی پوکمون ‌گو از نظر تعداد کاربران فعال در یک نرم‌افزار اندرویدی، در مقام پنجم و حتی بالاتر از اپلیکیشن های معتبر و قدیمی همچون نت‌فلیکس و توئیتر قرار گرفت. پرداخت‌های درون برنامه‌ای این بازی در عرض دو هفته بیش از ۱۴ میلیون دلار درآمد برای عرضه‌کنندگانش به همراه داشت. بازی پوکمون گو اواسط تیر امسال در ایالات متحده آمریکا، نیوزلند، آلمان و بریتانیا در دسترس کاربران قرار گرفت که بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط Surveymonkey حدود ۱۲میلیون کاربر آمریکایی فعال به جستجوی هیولاهای پوکمون مشغول شده‌اند و شمار کاربران این بازی در این چهار کشور به بیش از ۳۰ میلیون کاربر فعال رسیده و فقط در گوگل‌پلی بیش از ۳۰ میلیون بار دانلود شده است.

نینتندو بازی Pokémon GO را با عبارت “یک ماجراجویی در دنیای واقعی” توصیف کرده است. این بازی موبایلی که بر اساس فناوری «واقعیت افزوده» ساخته شده است، از قابلیت GPS و دوربین گوشی استفاده می‌کند تا مکانی را که در آن هستید به یک نقشه‌ی بازی پوکمون تبدیل کند. مثل بازی‌های پوکمون، خودتان باید در دنیا اما این بار دنیای واقعی، بگردید و پوکمون پیدا کنید. همان‌طور که راه می‌روید، ممکن است یک پوکمون پیدا کنید.

بازی به شما می‌گوید که برای مثال در فاصله‌ی دور یا نزدیک شما، یک هیولای پوکمونی قرار دارد. شما خودتان باید راه بروید و آن پوکمون را پیدا کنید. فاصله‌ی دور یا نزدیک، با استفاده از یک ردپا مشخص شده است. اگر یک ردپا در کنار عکس پوکمون دیدید، یعنی به شما خیلی نزدیک است. بیشترین فاصله شما از پوکمون هم با ۳ رد پا مشخص می‌شود.

پوکمون گو2

هدف بازی این است که تا حد امکان، پوکمون‌های بیشتری را جمع کنید و سپس قدرتشان را افزایش دهید.
برای پیدا کردن و شکار پوکمون‌های پنهان شده، بر خلاف بازی‌های معمول نباید یکجا ثابت بنشینید و بازی کنید؛ در پوکمون گو باید دوربین وGPS گوشی را فعال کنید، در دنیای واقعی راه بروید و همان‌طور که راه می‌روید برای پوکمون‌ها، پوک‌بال (Poke ball) پرت کنید.

وقتی یک پوکمون در نزدیکی‌تان پیدا شد، روی آن اشاره می‌کنید. حالا باید گوی‌های معروف این بازی‌ که «پوک‌بال» نام دارند را به سمت پوکمونی که پیدا کرده‌اید پرتاب کنید. بهترین زمان برای گرفتن یک پوکمون، زمانی است که دایره‌ی رنگی دور آن کوچک شده است. باید پوک‌بال را در این دایره پرتاب کنید.

پوکمون گو3

پوکمون‌ها فقط برای شما روی نقشه نمایش داده نمی‌شوند و تمام کسانی که در اطراف شما پوکمون بازی می‌کنند، می‌توانند این جانورها را برای خودشان بگیرند؛ یعنی ممکن است به یک پوکمو‌ن برسید و همان لحظه کسی در نزدیکی شما باشد و آن پوکمون‌ را زودتر از شما بگیرد. به همین دلیل سرعت عمل در این بازی مهم است.

روی نقشه‌ای که قرار دارید، محل‌هایی به اسم Gym یا همان باشگاه قرار گرفته‌اند. این باشگاه‌ها را خود سازنده‌ی بازی روی نقشه قرار داده است. در باشگاه‌ها می‌توانید با دیگر کسانی که Pokémon GO بازی می‌کنند یک تیم بسازید. تیم‌ها در باشگاه با یکدیگر تمرین کرده و پوکمون‌های‌شان را برای مبارزه با دیگر تیم‌ها، قوی‌ می‌کنند. درواقع Gym یک مکان حقیقی است که افراد در آنجا جمع شده و مبارزه می‌کنند تا منطقه را تحت کنترل خود بگیرند.

ساختار مبارزه در این بازی مثل بازی‌های کلاسیک نیست و برای قوی‌تر شدن و کسب امتیاز، راه‌های دیگری وجود دارد. هربار یک پوکمون را شکار می‌کنید، دو آیتم دریافت می‌کنید. اولی Stardust است که درواقع حکم جایزه‌‌ای را دارد که با گرفتن هر پوکمون به مربی تعلق می‌گیرد. آیتم بعدی candy است که درمورد پوکمون‌های مختلف، صورت متفاوتی دارد. مثلا هر Pidgey تعداد مشخصی Pidgey candy به شما می‌دهد. هر دوی این آیتم‌ها برای ارتقا و تکامل پوکمون شما لازم است.

آیتم‌های بازی

پوکمون گو4

پوک بال‌ها

پوک بال‌ها یکی از کاربردی‌ترین آیتم‌ها در سراسر بازی پوکمون گو هستند. شما در ابتدای شروع این بازی ۵۰ عدد از این توپ‌ها را در اختیار خواهید داشت و برای به دست آوردن هرچه بیشتر این گوی‌ها باید «پوک استاپ‌ها (PokéStop) » را پیدا کرده یا به‌صورت جداگانه از فروشگاه درون بازی آنها را خریداری کنید.

تخم مرغ‌ها

تخم مرغ‌های بازی پوکمون گو را می‌توانید در طبیعت و به‌وسیله یک دستگاه پرورش تخم مرغ پیدا کنید. معمولاً پس از آنکه مسافت خاصی را پیاده طی می‌کنید یا آنکه پوکمون جدیدی را شکار می‌کنید این تخم مرغ‌ها به دست می‌آیند.

تخم مرغ شانسی

برخلاف تخم مرغ‌های معمولی، تخم مرغ شانسی می‌تواند امتیازات دو برابری را برای شما به ارمغان آورد و شما ۳۰ دقیقه برای استفاده از آن‌ها زمان خواهید داشت. برای خرید هر یک از آن‌ها باید ۸۰ پوک کوین (Pokécoins – واحد پول مجازی داخل بازی) داشته باشید یا آنکه آنها را از فروشگاه بازی خریداری کنید.

دستگاه پرورش تخم مرغ

برای شروع شما تنها می‌توانید یک تخم مرغ را توسط این دستگاه پرورش دهید اما در واقع کاربرد این محصول مدت زمان نامحدودی خواهد داشت. شما می‌توانید از فروشگاه، دستگاه‌های پرورش تخم مرغ بیشتری را نیز خریداری کنید که هرکدام از آن‌ها نیز یک تخم مرغ به شما تحویل دهند.

دستگاه بخور

این آیتم موجب می‌شود راحت‌تر از گذشته قادر به پیدا کردن پوکمون‌ها باشید. در استفاده از این آیتم شما ۳۰ دقیقه زمان در اختیار خواهید داشت.

ماژول اغواکننده

ماژول اغواکننده دارای کاربردی نظیر دستگاه بخور است با این تفاوت که شما قدرت بیشتری را جهت پیدا کردن پوکمون به دست خواهید آورد. این آیتم نیز درست مانند آیتم فوق ۳۰ دقیقه تأثیرگذار خواهد بود.

حافظه پوکمون

این آیتم برای ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به لطف این آیتم شما می‌توانید تا سقف ۲۵۰ پوکمون و ۹ تخم مرغ را ذخیره کنید.

کیف ارتقا

این کیف همواره در کنار شما است تا در طول مسیری که طی می‌کنید آیتم‌های مختلف را در آن ذخیره کنید. به‌صورت پیش‌فرض این کیف دارای ۳۵۰ آیتم مختلف است.

چگونه پوکمون‌های قوی و کمیاب داشته باشیم؟

با اینکه می‌توانید در خیابان‌ها بگردید و یک پوکمون قوی و کمیاب پیدا کنید، سریع‌ترین راه برای پیدا کردن یک پوکمون کمیاب، تخم‌های پوکمون هستند. این تخم‌ها را می‌توانید در دنیای واقعی پیدا کنید. آیتم‌های بازی، در مکان‌هایی به اسم پوک استاپ‌ پیدا می‌شوند. این مکان‌ها، مناطق مهم دور و برتان هستند و توسط خود سازنده‌های بازی قرار داده شده‌اند.

پیکاچو چیست و آن را از کجا پیدا کنیم؟

پوکمون گو5

«پیکاچو» (Pikachu) معروف‌ترین پوکمون در این مجموعه بازی‌ها است. اگر می‌خواهید این پوکمون را همان ابتدای بازی پیدا کنید، باید به فرمان‌هایی که بازی به شما می‌دهد، گوش نکنید!

ابتدای بازی، مثل تمام قسمت‌های پوکمون، بازی سه پوکمون Charmander، Squirtle و Bulbasaur را در مقابل‌تان قرار می‌دهد. شما هم باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. با این حال به حرف بازی گوش نکنید و راه بروید. پس از کمی راه رفتن، بازی دوباره این سه پوکمون را مقابل‌تان می‌گذارد تا یکی را انتخاب کنید. باز هم به آن‌ها اعتنایی نکنید و به راه رفتن ادامه دهید. این حرکت را چهار بار تکرار کنید. سه پوکمون ابتدایی، باز هم در کنارتان ظاهر می‌شوند، اما این بار پیکاچو هم در کنار آن‌ها است. پیکاچو را انتخاب و یک پوک بال به سمتش پرتاب کنید!

آیا باید در بازی پول واقعی خرج کنیم؟

در حال حاضر اصلا نیازی به خرج کردن در Pokémon GO نیست. می‌توانید سکه‌های پوک کوین را در بازی خریداری کنید. با استفاده از این سکه‌ها، می‌توان آیتم‌هایی مثل عود یا تخم پوکمون خریداری کرد. همچنین در پوک استاپ‌ها می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید را پیدا کنید و فعلا به فکر خرج کردن در بازی نباشید.
سخن پایانی

بدون شک بازی پوکمون گو یک پدیده است که باید ویژگی‌های مختلف آن به خوبی تجزیه و تحلیل شود. شاید مهم‌ترین ویژگی این بازی آن است که برخلاف محصولات مشابه مانند کلش آو کلنز، بازی‌کننده را مجبور به تحرک و پویایی می‌کند. از دید برخی کارشناسان، این بازی به طور بالقوه می‌تواند در بهبود سلامت جسمی و روانی بازیکنان مبتلا به افسردگی و اضطراب اجتماعی مؤثر باشد. بازیکنان پوکمون گو به طور متوسط روزانه ۴۳ دقیقه را صرف این بازی می‌کنند و در «دنیای واقعی» راه می‌روند که این میزان در یک هفته برابر با سوزاندن ۱۵۰۰ کالری برای زنان و ۱۸۰۰ کالری برای مردان است. بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این بازی ترافیک افراد پیاده را در برخی شهرهای اروپایی به وضوح افزایش داده است.

از سوی دیگر کارشناسان زیادی در مورد خطرات این بازی هشدار داده‌اند. قبل از هرچیز، ویژگی اعتیادآور بودن بازی می‌تواند فرد را از تمام فعالیت‌های روزمره باز دارد و فکر و ذکر او را تماماً متوجه بازی و جمع‌آوری پوکمون‌ها کند. از سوی دیگر جمع‌آوری پوکمون در مکان‌های ناامن می‌تواند خطرات جدی را برای افراد به همراه داشته باشد. به طور مثال بر اساس گزارش پلیس میسوری، گروهی از پوکمون‌بازهای نوجوان که در یک پوک‌استاپ گرد هم آمده بودند با یک جنازه برخورد کردند یا بر اساس گزارش دیگری، افراد سودجو از این بازی برای کشاندن کاربران به محیط‌های خلوت و سرقت از آنان استفاده کردند. همچنین گزارش‌هایی در مورد تصادف کردن افرادی منتشر شده که محو در صفحه گوشی خود، در خیابان به دنبال شکار پوکمون بودند! به دلیل همین ویژگی‌های خاص است که برخی از جامعه‌شناسان متعقدند ابعاد اثرگذاری این بازی بر جوامع، هنوز آشکار نشده و به زودی با انبوهی از کاربرانی مواجه خواهیم بود که زامبی‌وار و بی‌خبر از دنیای اطراف، به صفحه گوشی خود خیره شده و در سطح شهر به این طرف و آن طرف می‌روند.

علاوه بر همه این موارد، به دلیل اتصال مداوم بازی به اینترنت و GPS، شایعاتی نیز مبنی بر امکان جاسوسی از کاربران و ردیابی مکان‌هایی که به آن مراجعه می‌کنند نیز منتشر شده که البته تا این لحظه هیچ مرجع رسمی آن را تایید نکرده است.

اگر شما هم به بازی‌های ویدئویی علاقه دارید، احتمالا از تجربه‌ کردن پوکمون گو لذت خواهید برد و گیم‌پلی متفاوت و خلاقانه بازی برای شما سرگرم‌کننده خواهد بود. با این حال به خاطر داشته باشید که این نرم‌افزار، صرفا یک بازی برای پر کردن اوقات فراغت و سرگرمی است و اگر احساس می‌کنید وسوسه‌ی این بازی ممکن است شما را اسیر خود کند، بهتر است به مطالعه همین مقاله برای آشنایی با ویژگی‌های پوکمون گو بسنده کرده و به هیچ وجه سراغ بازی نروید.

مطلب پیشنهادی

مجله ۱۹۵ منتشر شد

شماره دی ۹۶ مجله وب در ۶۴ صفحه منتشر شد. در این شماره می‌خوانیم: ماهنامه وبMore Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *